Font Size

SCREEN

Cpanel

קסמו של הבוסתן העלום

עבד עאבדי, איל פרידלנדר

התערוכה רבת המשתתפים המוצגת בגלריה בית הגפן ובמוזיאון העיר חיפה מהווה חשיפה חשובה הן מההיבט הוויזואלי והן מההיבט המחקרי אודות ההיסטוריה של המקום ושל בעליו הקודמים - משפחת עזיז אל-כיאט. היוזמה המבורכת זכתה להיענות של אמנים חזותיים, סופרים, משוררים, צלמים ואוהבי המקום, אשר הנציחו את קיומי של האתר אם בכך שפקדו אותו תכופות ואם בהנצחתו לפני שקיעתו והיעלמו מהנוף ומהזיכרון.

הבוסתן הוקם ביוזמתו של אבי המשפחה באמצע שנות העשרים של המאה הקודמת כנחלה משפחתית מתוך זיקה נוסטלגית לאותם בוסתנים וגנים נכחדים בהיסטוריה של האדריכלות הערבית והמוסלמית הן באנדלוס והן בפאס ובפרס. בוסתן ואדי שיח נמצא במיקום טופוגרפי במבואותיה הדרומיים של העיר חיפה המתאפיין בין היתר בהשתלבותו העיקשת ובנוכחותו התמידית והמאתגרת. זו מתבטאת בתגובות ובהיענות השראתית מצדם של פוקדי המקום. השראה זו מתבטאת ביצירתם של האמנים המשתתפים בתערוכה.

רוב רובם של היוצרים בתערוכה זו בתחומים השונים - בציור, בצילום ובפיסול שהו פעמים רבים במרחבו של הבוסתן הכולל שתי בריכות שחייה מוצקות מבטון, אשר היוו עדנה וקידמה בשלבי התפתחותה של העיר בשנות השלושים של המאה הקודמת. עצם קיומם של מאגרי המים אל הבריכות וזרימתם במערכת ניקוז מסועפת בשטחו של הבוסתן. אלה נחלו סקרנות והתעניינות מצד באי הבוסתן אשר חוו זוהר ופריחה בעת בנייתו.

הבית של הגנן, שבילי ההליכה, הטרסות, עצי התמר, פירות ההדר ועץ התות אשר נשאר זקוף הם עדות לימי הזוהר של המשפחה החיפאית. הבוסתן משמש השראה למציגים בתערוכה חשובה זו.

הרעיון לקיומה של התערוכה הזו בא בעקבות מאמצים גדולים מצדם של גופים ציבוריים לשימור האתר השכוח והעזוב, להתחדשותו ע"י הגורמים הרלוונטיים לשיפור חזותו כאתר מורשת של אוכלוסיית העיר חיפה. מאז שנת 2011 הזמנו אמנים ואנשי רוח, כמוהם גם מטיילים והשראתם מובאת בתוך תערוכה זו.

משכן האלים - האמנם?

במבוא זה של הקטלוג הזכרנו את השראת הבוסתנים והגנים בתרבות האיסלאם, החל מהטרסות של ארמון אל-חמרה "אל המברה" בגראנדה שבספרד ועד הבוסתנים המאפיינים פנטזיות באמנות המיניאטורה של המונגולים בפרס. כמו כן נושא הגן מופיע בספרות של צ'כוב ובסימפוניה החמישית של לודוויג פון בטהובן, כאשר משכן האלים מרחף מעל הר האולימפוס ביוון העתיקה.

האם בכוחן של השראות אלו להשפיע ולו במקצת על יוצרים כמו אסד עזי, יונתן טל, עוז ריבזון, מוטי שחר, פואד אגבריה, מנאל מחאמיד ויעקב חפץ?!

יצירתם של אמנים אלה מעלה הרבה מן החוויה האישית והאמוציונאלית עבור אותו בוסתן קסום השוכן באחד הואדיות של הכרמל - ואדי שיח - כמקום להשראה שיש בו דו-שיח אילם, שעוצמתו האמנותית והוויזואלית רבה.

חיפה, 23.2.2015

עבד עאבדי בעיתונות

 העקירה מחיפה והשיבה אליה העקירה מחיפה והשיבה אליה

מאת עבד עאבדי בהוקרה לאבי, קאסם עאבדי  כבר סיפרתי, ויותר מפעם אחת, את תולדות העקירה של משפחתי ומשפחות ...

MORE_DETAIL
לאה גרונדיג – אמנית הגרפיקה, קול הזעקה לאה גרונדיג – אמנית הגרפיקה, קול הזעקה

פתח דברים בכנס לזכרה ביוזמת קרן רוזה לוקסמבורג – תל אביב 11.9.2014 קהל נכבד, גברת אנג'ליקה תים מנכ"לית הקרן ב...

MORE_DETAIL

עבד עאבדי: יצירות חדשות

אתם כאן: Home תערוכות קסמו של הבוסתן העלום